מהו מטפל סיעודי זמני?

13/02/2017

לא מעט קשישים ואנשים מבוגרים זקוקים לטיפול סיעודי הדורש תשומת לב, מסירות, דאגה, אכפתיות והרבה סבלנות. תפקידו של המטפל סיעודי הוא לסייע לאדם שנמצא בסיטואציה בה הוא מוגבל ולא מסוגל לבצע מגוון של פעולות כמו למשל לקום מהמיטה או מהכסא, ללכת מנקודה א׳ לנקודה ב׳, לאכול, להתקלח, להתלבש, לבצע את צרכיו האינטימיים ועוד.

 

יש מקרים בהם מטפלים סיעודיים גם אחראיים על כל הסידורים שמסביב, כלומר לאורח החיים של המטופל, פעולות הקשורות בין השאר לבית או לסביבה של המטופל בין אם זה בישול וניקיון, קניית תרופות ומצרכים, תנאי המחייה של המטופל, כביסות ועוד. לעומת זאת, יש מטפלים סיעודיים שמלווים חולים המאושפזים בבית החולים ולכן בחירת המטפל הסיעודי תלויה פעמים רבות במצבו הרפואי של האדם הזקוק לטיפול. ניתן לחלק את סוגי המטפלים הסיעודיים לארבע קבוצות: מטפל סיעודי קבוע, מטפל סיעוד זמני / מטפלת סיעודית זמנית, מטפל סיעוד ישראלי ומטפל סיעודי זר.

 

 

ההבדל בין מטפל סיעודי זמני למטפל זמני קבוע

בשונה ממטפל סיעודי קבוע אשר נמצא בביתו של המטופל או בבית החולים x שעות ביום או 24 שעות ביממה באופן תמידי, שכן מדובר בחולה המוגדר על פי המדינה כסיעודי או סיעודי מורכב, מטפל סיעודי זמני / מטפלת סיעודית זמנית יסייע בכל אותו פעולות שתיארנו קודם לכן לתקופת זמן שהיא מוגבלת. לרוב מדובר בקשישים שתקף אותם אירוע או מחלה כמו אירוע מוחי, התקף לב, תאונה מסוג כזה או אחר שגרמה לשבר או ניתוח אותו הקשיש היה חייב לעבור במטרה לשמור על בריאותו לטווח הארוך. אותו קשיש זקוק לתקופת החלמה ושיקום בה יוצמד אליו מטפל סיעודי ולאחר מכן יוכל לחזור לחייו הרגילים.

 

מטפל סיעודי ישראלי לעומת מטפל זר

ההבדל הוא בין ישראלים אשר עוסקים בתחום כלומר אחים ואחיות סיעודיים שעברו הכשרה מקצועית והתמחות בתחום הסיעודי כאן בארץ לעומת מטפלים סיעודיים זרים שמגיעים מחו״ל. לצד שירותי הסיעוד אותם הם מספקים, מטפלים ישראליים דוברים את השפה העברית ולעתים גם שפות אחרות כמו רוסית, ערבית רומנית וכדומה. לעומתם מטפלים סיעודיים זרים מועסקים על ידי חברות כוח אדם ודוברים כל מיני שפות, הם אמנם עובדים באופן חוקי אך לא תמיד עברו הכשרה מקצועית ולרוב לא מדברים את השפה העברית. לעתים קיים קשר בתהליך הבחירה בין שתי קבוצות המטפלים כלומר מטופלים הזקוקים לטיפול סיעודי קבוע יעדיפו לבחור מטפל סיעודי זר לעומת מטופלים הזקוקים לטיפול סיעודי זמני שיעדיפו מטפל סיעודי זמני ישראלי ולהיפך.

Please reload

כל הזכויות שמורות. אחים ואחיות בישראל 2018-2013 ©