שירותי סיעוד

28/12/2016

במדינת ישראל קיים חוק הנקרא 'חוק הסיעוד' שמקנה לקשישים סיעודיים את האפשרות לקבל שירותי סיעוד בהשתתפות המדינה. לאחר שהמוסד לביטוח לאומי מגדיר את יקירכם כזכאי לגמלת סיעוד בהיקף זה או אחר יש לפנות אל חברה שמספקת שירותי סיעודיים על ידי מטפלים סיעודיים מקצועיים ובעלי ניסיון ושירותי סיעוד על ידי אחיות מוסמכות בעלות ניסיון רב בתחום.

 

קצת על חוק הסיעוד

חוק הסיעוד נחקק ב- 1988 ומורה על כך שכל אדם שהגיע לגיל הגמלאות, מתגורר בביתו ומוגדר כסיעודי (כלומר חייב בעזרתו של אדם אחר לשם ביצוע פעולות בסיסיות יומיומית כמו למשל רחיצה, אכילה, לבוש, ניידות ביתית או חייב בהשגחה רציפה וזאת על מנת להבטיח את בטיחותו), זכאי לגמלת סיעוד. חשוב לדעת שקשישים שמקבלים גמלה או קצבה כלשהי מהמדינה, קשישים שכבר מתגוררים במוסד סיעודי זה או אחר וכאלו שאינם מוגדרים כסיעודיים או כאלו שזקוקים להשגחתו של אחר על מנת להבטיח את בטיחותם, אינם זכאים לגמלת סיעוד ואותם שירותי סיעוד המשוייכים לגמלה זו.

 

 

חוק הסיעוד כולל שלוש רמות זכאות לשעות טיפול:

רמה 1 – 100% סיעודי – זכאות לעזרה בהיקף של 9.75 שעות שבועיות.

רמה 2 – 150% סיעודי – קיימת זכאות ל- 16 שעות שבועיות של שירותים סיעודיים.

רמה 3 – 168% סיעודי – זכאות ל- 18 שעות שבועיות של עזרה סיעודית.

 

רשימת שירותים לבחירה

  • מטפלת סיעודית – ניתן לבחור בשירותיה של מטפלת סיעודית המגיעה לביתו של הקשיש.

  • מרכז יום – אפשרות נוספת היא ביקור במרכז יום לקשיש בסמיכות לאותו איזור בו מתגורר הקשיש וזאת לצורך קבלת טיפול.

  • מוצרים – יש אפשרות לקבל אספקה של מוצרים חיוניים לקשיש, כמו למשל מוצרי ספיגה.

  • היגיינה – יש אפשרות לבחור לקבל שירותי כביסה.

  • לחצן מצוקה – אפשרות נוספת היא קבלת לחצן מצוקה למטרת הזעקת עזרה בכל זמן נתון.

 

חשוב להבין שחוק הסיעוד מגיע רק לאנשים שהגיעו לגיל פנסיה ומוגדרים כסיעודיים ואינו כולל ניהול משק הבית. למרות זאת, יש אפשרות לשכור את שירותיה של מטפלת סיעודית או מטפל סיעודי שיעזרו גם בכל הקשור אל ניהול משק הבית של הקשיש.

 

בקשה ואישור של שירותי סיעוד

קבלת גמל סיעוד מחייבת הגשת בקשה לגמלת סיעוד במוסד לביטוח לאומי. הבקשה ניתנת להגשה על ידי האדם שזקוק לשירותים הסיעודיים או על ידי בא כוחו (עו"ד אפוטרפוס או בן משפחה). אפשרות נוספת היא שחברת סיעוד תגיש עבור האדם הסיעודי את הבקשה ותדאג להתאמת הטיפול הנחוץ.

 

טרם ההחלטה לבחור בחברה זו או אחרת שמספקת שירותי אחיות סיעודיות, מטפלים סיעודיים ושירותים סיעודיים נוספים חשוב לדעת שבמדינת ישראל סיעוד הוא חלק ממקצועות הבריאות וככזה כל אדם העוסק בו חייב בהכרה במעמד המקצועי, כלומר בהסמכה לעסוק במקצוע הסיעוד.

 

 

מיכאל – שירותי אחיות ומטפלות סיעודיות המותאמות באופן מלא לקשיש

Please reload

כל הזכויות שמורות. אחים ואחיות בישראל 2018-2013 ©