מהו מצב המצריך טיפול בחולה סיעודי מורכב ?

28/12/2016

משרד הבריאות מגדיר מטופל סיעודי מורכב כחולה סיעודי או חולה תשוש נפש הנמצא בסטטוס זה באופן קבוע ונדרשת השגחה וטיפול בו על ידי צוות מטפלים מומחים וזאת משום המצב הרפואי שלו. כלומר, חולה סיעודי מורכב הוא אדם שחייב באדם אחר שיסעד אותו וזאת משום שהוא סובל מבעיה רפואית קשה ומגבילה. נכון להיום טיפול בחולה סיעודי מורכב כלול בסל הבריאות, אך מותנה בהשתתפות עצמית של אלפי שקלים מדי חודש.

 

הגדרות מטופל סיעודי מורכב

מבחינת משרד הבריאות, טיפול בחולה סיעודי מורכב הוא מקרה בו אדם תשוש נפש או חולה סיעודי שמצויי במצב לא יציב ובעיותיו הרפואיות מחייבות טיפול וניטור רפואי, שלא תחת מסגרת נורמטיבית של אשפוז בבית חולים כללי. הגדרתו של חולה סיעודי מורכב נעשית על ידי מומחים בתחום ועל ידי מבחן ה- ADL , מבחן שעיקרו בדיקת היכולת לבצע 6 פעילויות בסיסיות בחיי היומיום, ומבחן MMSE שבודק את מצבו הנפשי של החולה. מטופל סיעודי מורכב הוא מטופל שעונה על אחד או יותר מהקריטריונים הבאים:

  • פצעי לחץ - אדם שסובל מפצע לחץ בעור, כלומר מכיב שטחי המלווה באובדן חלק מהרקמה או העור או כיב עמוק שמגיע עד לעצם או לרקמת השריר.

  • טיפול קבוע - אדם שחייב בטיפול תרופתי ורידי או עירוי נוזלים לתקופה ארוכה.

  • בעיות נשימתיות - אדם שסובל מבעיות נשימתיות שמחייבות הנשמה באמצעות מכשיר, טיפול כמו למשל טרכאוסטומיה ו/או טיפול צמוד הכולל סקשיין, אינהלציות, ניטור החמצן בדם באופן יומיומי ועוד.

  • דיאליזות - מטופל הזקוק לטיפולי המו דיאליזה או דיאליזה פריטונאלית קבועה.

  • מחלות ממאירות - מטופלים הסובלים ממחלות ממאירות שמחייבות טיפולים אקטיביים, כמו למשל ניקוזים, עירויים ועוד.

  • עירויים - אדם הסובל ממחלה המחייבת מתן עירויי דם חוזר לתקופה ממושכת (יותר מפעם בחודש).

  • חולים נוספים שעונים על ההגדרה של חולים סיעודיים מורכבים הם אנשים שעברו התערבות כירוגית מורכבת.

 

מעוניינים במידע נוסף? צוות המומחים של מיכאל – אחיות ומטפלות סיעודיות ישמח לעזור לכם ללא עלות או התחייבות!

Please reload

כל הזכויות שמורות. אחים ואחיות בישראל 2018-2013 ©