אחות מוסמכת - השכלה וכלים

20/01/2014

פוסט זה ינסה להסביר בקצרה מהם הידע, הערכים והכלים שרוכשות אחיות מוסמכות במהלך לימודיהן. מטרת הפוסט היא לנסות להבהיר מהם היתרונות שבהעסקת אחות מוסמכת, על פני מטפלת שלא רכשה את אותם הכלים.

 

כיום קיימות שתי אופציות לקבל תעודת אח/אחות מוסמכ/ת: ניתן ללמוד לימודי תעודה של שנתיים וחצי או תואר בסיעוד של מעל שלוש שנים. קבלת התעודה מחייבת מעבר מבחן הרישוי לאחות מוסמכת של מנהל הסיעוד במשרד הבריאות.

 

 

 

אחות מוסמכת בעידן המודרני חייבת להיות בעלת ידע מגוון ביסודות מקצוע הרפואה וגם בתחומים הקשורים למדעי החברה ולפסיכולוגיה. לימודי סיעוד מקיפים ידע מגוון ונרחב וברוב מוסדות הלימוד לומדים את הערכים והמושגים המרכזיים של מקצוע הסיעוד:

 

מדעי היסוד: כולל רקע נרחב במדעי החיים, החברה וההתנהגות. התפיסה של תפקיד האחות כיום כוללת מעבר לטיפול היום-יומי השוטף בחולים, גם תמיכה נפשית בחולים ובמשפחותיהם, תמיכה בקשר בין החולה ומשפחתו ובין הצוות הרפואי והדרכת החולה ומשפחתו באשר לתהליך הטיפולי. 
 

מדעי הסיעוד: ידע וכלים לפיתוח מיומנויות פסיכומוטוריות, תקשורתיות וקוגנטיביות שיכשירו אחיות לבנות תוכניות מניעה וקידום בריאות מתוך אחריות מקצועית. כמו כן, ילמדו תהליך קבלת החלטות וחשיבה ביקורתית אשר יבטיחו מתן טיפול בטוח ויעיל למטופל.

 
לימודים קליניים: למידה עיונית והתנסות מעשית המכוונים להיבטים הרפואיים וההתערבויות הסיעודיות, העולים בטיפול באדם במעגל החיים, ברצף בריאות וחולי.


התנסות קלינית מתקדמת: הינה חטיבת הלימודים המסכמת את תוכנית הלימודים. בחטיבה זו מתרגלים טיפול סיעודי כולל ומתקדם ברמת אחות מוסמכת: לימודים שנשענים על התנסות מעשית כמו רפואה דחופה, סיעוד מבוגרים וזקנים, סיעוד ילדים ומתבגרים, סיעוד נשים, סיעוד בבריאות הציבור והקהילה, סיעוד בבריאות הנפש ופסיכיאטריה.

Please reload

כל הזכויות שמורות. אחים ואחיות בישראל 2018-2013 ©