איך שירותי סיעוד יכולים לשפר את מצב הרוח של קשישים

24/01/2017

תהליך ההזדקנות הוא תהליך לא קל, שכן אדם חש כיצד המערכות השונות בגופו נחלשות וכיצד הוא הופך יותר ויותר תלותי במשפחתו. כאשר מדובר על חולים סיעודיים המצב עוד יותר בעייתי, שכן מדובר על אנשים המצויים לרוב בהכרה צלולה ואינם יכולים או מתקשים בביצוען של פעולות בסיסיות יומיומיות, כמו למשל רחיצה, אכילה, קימה ושכיבה, התפשטות ולבוש, אכילה, הכנת אוכל ועוד. כל אלו הופכות את האדם לתלותי לחלוטין באדם אחר.

 

בעיות רגשיות ופיזיות אצל קשישים

כיוון שתהליך ההזדקנות הוא תהליך לא קל, לעיתים אנשים מבוגרים, לוקים בדיכאון קליני ובבעיות ריגשיות אחרות, דבר המחייב טיפול מיידי. למעשה, כ- 20 אחוזים מהאוכלוסייה המבוגרת סובלת מדיכאון הנובע כתוצאה מבדידות, מוות של חברים או בן זוג קרוב, בעיות בריאותיות או משום הפסקה בנטילת תרופות מסויימות או תזונה לקויה. המבוגרים מבינים שהעצמאות שלהם נלקחת מהם, שייתכן שהם לא יוכלו להישאר במקום מגוריהם וזאת משום שלא ניתן להשאיר אותם לבד ושעיקר האחריות לגביהם נופלת על בני משפחתם. לא רק שלא קל להתמודד עם המציאות החדשה, פעמים רבות הקשישים אינם חשים בנוח כאשר ילדיהם מוותרים על טיפול בילדיהם שלהם או נעדרים ממקום עבודתם על מנת לטפל בהם. כמו כן, הם אינם חשים בנוח עם כך שהם צריכים להיחשף בפני ילדיהם במערומיהם, הן מבחינה פיזית והן מבחינה נפשית (פעמים רבות הקשישים אינם שולטים בסוגרים ויקיריהם צריכים לדאוג להחלפת החיתולים שלהם, לרחוץ אותם ולהלבישם).

 

 

סיעוד לקשיש – משפרים את המצב

שירותי סיעוד לקשיש מהווים משב רוח רענן לקשיש. המטפל הסיעודי מכיר את העבודה היטב ובעל ניסיון בעבודה זו. הוא מאתר במהירות את צרכי הקשיש, מבין אותם ופועל על מנת שהאדם המבוגר ירגיש יותר בנוח. פעמים רבות המטפל הסיעודי מצליח להחיות מחדש את הקשיש, (באופן סמלי) בכך שהוא מחזיר לו את הכבוד שלו ואת העצמאות שלו. הוא יודע מה עובר עליו, הוא מקלח אותו ומקשיב לו, מלווה אותו למועדונית ואירועים חברתיים אחרים ומשמש כמטפל וכחבר. זוהי הסיבה שהטענה הרווחת בקרב הקשישים, חברות הסיעוד, אנשי מקצוע רבים המשתייכים לתחום הפסיכוגריאטריה ובני משפחה, ששירותי סיעוד שיפרו את מצב רוחם של יקירם, היא טענה מובנת לחלוטין!

 

בוחרים את המטפל הנכון

בחירת מטפלים סיעודיים חייבת להיעשות בקפדנות וזאת על מנת להוביל לאותה תוצאה בה מעוניינים, טיפול מקצועי ושיפור מצב הרוח של הקשיש. תמיד יש לוודא שפונים אל חברת סיעוד המספקת שירותי סיעוד (אם מבחינת מטפלים ואם מבחינת אחיות פרטיות) הכוללים מטפלים סיעודיים מנוסים שעברו הכשרה מקצועית המתאימה למצבו של יקירכם, חברה שמתחייבת להיות זמינה ולספק שירותים בפריסה ארצית כל אימת שאותה עזרה חיונית לו (יש אנשים ששוכרים את שירותיהם של אחיות ומטפלים למספר שעות ואילו אחרים זקוקים לשירותי סיעוד קבועים ובהיקף משרה מלאה), חברה שמספקת מטפלים בעלי התמחויות ייחודיות, כמו למשל התמחות בסכרת, דמנציה ועוד. בנוסף, חשוב לוודא שהמטפל הסיעודי דובר באותה שפה זרה בה מדבר הקשיש וזאת על מנת להבטיח תקשורת תקינה ופורה בין השניים. כי היום הרפואה המודרנית תומכת בכך שהטיפול בנפש לא פחות חשוב מהטיפול הפיזי רפואי. נכון להיום תוחלת החיים מצויה בעליה מתמדת ולכן חשוב שכל קשיש יוכל ליהנות מחייו, גם אם הוא זקוק למעט עזרה או לעזרה קבועה וזאת על ידי שירות אחות פרטית להשגחה בבית החולים ולטיפולים בבית ושירות סיעודי על ידי מטפלים קשובים ומקצועיים.

Please reload

כל הזכויות שמורות. אחים ואחיות בישראל 2018-2013 ©