שרות לביצוע חוקן ע"י אחות מוסמכת

כאשר הפסולת אינה עוברת בצורה תקינה במעי הגס, היא מצטברת בו וגורמת לתופעות שונות כמו עצירות, כאבי בטן, בעיות עיכול ועוד. ביצוע חוקן מהווה שיטת ריפוי מהירה יחסית המשפרת את התפקוד של החלק התחתון של המעי הגס.

השפעות הטיפול

הפגת תסמינים
 

תחושות של בחילה, נפיחות וגזים יחלפו והמעיים ישובו לתפקוד תקין ובריא.

 

השפעות פסיכולוגיות
 

לטיפול יש השפעות פסיכולוגיות שמגבירות את המודעות שלנו לגוף. אנו מתחילים לבחור במזונות בריאים יותר וכך משפרים את המצב הגופני ואת מצב הרוח. כשהמעי הגס נקי יותר, אנו מתחילים להעניק תשומת לב רבה יותר להשפעה של מזונות על המעיים. אכילת מזון המזיק לגוף יגרום מיד לנפיחות, גזים או התכווצויות. כך ניתן להבין את ההשפעה של סוגי מזונות שונים על המעיים.

 

הטיפול תורם לשחרור רגשי

 

שטיפת המעי הגס יכולה להביא לידי ביטוי את הרגשות הרעילים שקנו שליטה בתוכנו ולסייע בשחרורם. אדגר קייסי (1945-1887), בספר המדיום הרפואי: "למדתי שניקוי המעי הגס מסייע לרפא רגשות שליליים וטראומות רגשיות ישנות, מאחר שהמים הם משיבי נפש ומביאים אור לנשמה ולא רק לפינות האפלות של המעי הגס". חושת רגיעה, ובהירות נוצרים בעקבות סרוטונין שמשתחרר לגוף.שטיפת המעי הגס היא דרך לניקוי המעיים ובשילוב עם תזונה נכונה יכולה להישמר לאורך זמן.

אודות הטיפול

טיפול חוקן היא פעולה של החדרת נוזלים אל המעי הגס.  זרימה של מים אשר גורמת ללחץ באזור הרקטום ורצון ליציאה. הלחץ לא מורגש באופן רצוף ולכן אפשר להתאפק. ההתאפקות נדרשת על מנת לאפשר לחוקן לבצע את העבודה. ההרגשה של הלחץ באזור הבטן התחתונה תתחזק בהדרגה, ובסוף התהליך תיהנה הרגשה של נפיחות, לחץ ותנועת מעיים אשר תעודד שלשול. 

הפעולה של החדרת החוקן איננה גורמת לכאב רב, אך תגרום לתחושת אי נעימות לזמן קצר. אחריי ההחדרה של החומר תידרש המתנה של מספר דקות שלאחריו הגוף יוכל להתרוקן.​

חוקן לפני בדיקת קולונוסקופיה

קולונוסקופיה זוהי בדיקה להתבוננות במעי הגס ועד לחלק הסופי של המעי הדק. בבדיקה מוחדר קולונוסקופ לפי הטבעת אשר דרכו ניתן לאבחן בעיות או מחלות במערכת העיכול של הגוף.

כהכנה לבדיקת קולונוסקופיה ישנו צורך לביצוע חוקן על מנת לרוקן את המעי הגס וכך למנוע הסתרה של דופן המעי בבדיקת הקולונוסקופיה (דבר שעלול להוביל לבדיקה חוזרת).

הערות חשובות לפני הטיפול

 • אנשים שלוקחים תרופות או סובלים מבעיה רפואית צריכים להתייעץ עם רופא.

 • נשים הרות, מניקות או ילדים מתחת לגיל 18 צריכים להתייעץ עם רופא.

 • אם יש תופעות לוואי, יש לעצור את התהליך.

מוצרי צריכה חשובים בגיל השלישי
 • סיבים – חשוב לצרוך סיבים תזונתיים וזאת על מנת להבטיח תפקוד תקין של מערכת העיכול. סיבים קיימים בירקות עם קליפה, פירות עם קליפה, קוואקר, קטניות וקמח מלא. חשוב לצרוך 25-30 גרמים של סיבים תזונתיים באופן יומיומי.
   

 • סידן – ככל שמתבגרים ספיגת הסידן יורדת וכך רוב המבוגרים מסתכנים באוסטאופורוזיס. מסיבה זו חשוב מאוד לצרוך ויטמין די וסידן ולקיים אורח חיים פעיל. המינון היומי המומלץ הוא 1200 מ"ג סידן מדי יום, דבר אותו ניתן לעשות על ידי כדורים, טחינה, סרדינים ומוצרי חלב דלים בשומן.
   

 • ויטמין די – עוזר בספיגת הסידן בגוף כאשר המינון המומלץ שלו הוא 800 יח' ליום. בנוסף, ניתן לצרוך מוצרי חלב מעושרים בסידן ודגים עתירי שומן.
   

 • B 12 – ויטמין בי 12 חיוני לכל אחד ואחת מאתנו ורוב הקשישים חווים מחסור בוויטמין זה. ניתן לצרוך ויטמין זה באמצעות אכילת בשר, דגים, ביצים ודגנים וכן על ידי נטילת 2.4 מ"ג ליום (לפחות).

לסיכום, תזונה נכונה לקשישים ומשקל תקין יכולים להגן במידה רבה על הקשיש מפני מוות ותחלואה מוקדמים. אכילה לא נכונה ולא מספקת יכולה להוביל את הקשיש למחסור תזונתי, דבר שיגרום לפגיעה בבריאות הפיזית, הנפשית והקוגניטיבית שלו. מסיבה זו תמיד חשוב לפנות אל מומחה בתחום תזונה נכונה לקשישים שיתכנן עבור הקשיש תפריט הכולל  5-6 ארוחות ביום הכולל ירקות ופירות  (כולל הקליפה), מזונות עשירים בחלבון, בשומן טוב ותפריט דל בנתרן ומזונות שעשירים בכולסטרול, שומן טראנס וסוכרים.

תזונה נכונה היא עקרון וכאשר מדובר בגיל השלישי, יש חשיבות גדולה פי כמה. מהי הצריכה היומית המומלצת והנכונה עבור קשישים?

חשיבות התזונה בגיל השלישי

תהליך ההזדקנות הוא תהליך איטי שמגיע לשיאו בגילאי הזהב (מגיל שישים וחמש ומעלה). בשנים אלו מתרחשים בגוף כל מיני שינויים שמובילים פעמים רבות לירידה בתפקודן של מערכות שונות בגוף, שחיקה וחולשה של השרירים, דלדול של העצם, בעיות במערכת העיכול ומצבי רוח. התוצאה של כל אלו היא לעיתים שברים בגוף, נפילות, תשישות, קושי בעיכול וירידה בצריכת המזון אצל האדם המבוגר, דבר שבא לידי ביטוי בכמות הקלוריות היומית ובתצרוכת הכמותית המומלצת של מינרלים, חלבונים וויטמינים בדיאטה היומית שלו. כל אלו מחייבים פתרון שעיקרו הוא איזון מצבו התזונתי של האדם המבוגר, דבר שיעזור לו לשמור על בריאותו הפיזית והנפשית.

מערכת תומכת בגיל השלישי
 • שירותיהם של אנשי מקצוע - דיאטנית המומחית בדיאטות המותאמות לגיל השלישי תעזור במידה רבה בהתאמת תפריט מזונות המותאם באופן אישי לכל אדם מבוגר. בנוסף, ישנן אחיות שמכירות את התחום היטב ומטפלות סיעודיות שקיבלו הכוונה מקצועית לגבי תזונה נכונה לקשישים.
   

 • שמירה על משקל – חשוב לערוך בקרה מוקפדת על משקל הקשיש וזאת על מנת לוודא שכל מערכות הגוף שלו עובדות כהלכה ומצבו הנפשי מאוזן. ירידה של חמישה עד עשרה אחוזים ממשקל גוף תקין מחייבת ייעוץ רפואי.
   

 • אורח חיים מאוזן – דיאטה מאוזנת המכילה ירקות, פירות, בשר רזה, דגים, קטניות ומוצרי חלב, השלמת חסרים (ויטמינים ומינרלים) וקיום אורח חיים פעיל יובילו לאיזון הנדרש.

כל הזכויות שמורות. ראיסה ד. שרותים פרטיים 2020-2013 ©

 • Black Facebook Icon
 • Black Google+ Icon
לוגו